Menu Zavřeno

8 tipů pro zdravé ledviny

Nemoci ledvin jsou tiší zabijáci, kteří mohou zásadně ovlivnit kvalitu vašeho života. Riziko vzniku onemocnění ledvin můžete snížit několika způsoby.

Co můžete udělat pro své ledviny?

Udržujte se v kondici, buďte aktivní

Pravidelný pohyb vám pomůže udržet si ideální tělesnou hmotnost, snížit krevní tlak a tím i riziko chronického onemocnění ledvin.

Jezte zdravě

Vyvážená zdravá strava vám pomáhá udržet si správnou tělesnou hmotnost, snížit krevní tlak, předcházet cukrovce, srdečním onemocněním a dalším chorobám, které způsobují chronické onemocnění ledvin.

Solte méně

Doporučené množství kuchyňské soli je 5-6 gramů (přibližně jedna čajová lžička) denně. Nezapomeňte však, že sůl již obsahuje řada potravin, zejména těch konzervovaných a uměle dochucovaných. Pokud chcete snížit příjem soli, nejezte v restauracích a pokrmy z polotovarů, uzeniny a slané krekry. Příjem soli nejlépe kontrolujete, když si pokrmy připravujete sami z čerstvých a přírodních surovin.

Kontrolujte hladinu cukru v krvi

Přibližně polovina lidí, trpících cukrovkou, o své nemoci vůbec neví. Proto je důležité při pravidelné kontrole u lékaře změřit hladinu cukru v krvi, zejména pro ty ve středním věku nebo starší. Přibližně u poloviny lidí s cukrovkou dochází k poškození ledvin. Tomu však lze předejít včasnou léčbou. Proto si pravidelně kontrolujte funkci ledvin pomocí testů krve a moči.

Kontrolujte svůj krevní tlak

Asi polovina lidí, kteří mají vysoký krevní tlak, o tom neví.Proto je důležité při pravidelné kontrole u lékaře změřit krevní tlak, zejména pro ty ve středním věku nebo starší. Vysoký krevní tlak může poškodit vaše ledviny. Zvláště, pokud je spojen s dalšími riziky, jako je cukrovka, vysoká hladina cholesterolu a srdečně-cévní onemocnění. Proto si pravidlně kontrolujte krevní tlak.

Normální krevní tlak u dospělých je 120/80. Vysoký tlak (hypertenze) nastává, pokud je při měření ve dvou různých dnech systolický krevní tlak vyšší než 140 mmHg nebo diastolický krevní tlak vyšší než 90 mmHg.

Pokud máte trvale vysoký krevní tlak, poraďte se se svým praktickým lékařem a proberte s ním rizika, úpravu životního stylu a možnosti léčby.

Pijte přiměřeně

Správná úroveň příjmu vody závisí na mnoha faktorech – zejména na fyzické aktivitě, teplotě vzduchu, zdravotním stavu, případně těhotenství a kojení. Obvykle je to přibližně 2 litry denně pro zdravého dospělého člověka v příjemném klimatu.

Nezapomeňte, že určité množství vody obsahuje i většina potravin. Při zvýšené teplotě je potřeba pít více. Příjem tekutin může být nutné upravit při onemocnění ledvin, srdce či jater. O vhodném příjmu vody pro váš zdravotní stav se poraďte se svým lékařem.

Nekuřte

Kouření zpomaluje průtok krve ledvinami. To, může snížit jejich schopnost normálně fungovat. Kouření také zvyšuje přibližně o 50 % riziko vzniku rakoviny ledvin.

Neužívejte pravidelně léky proti bolesti a zánětu

I běžné volně prodejné léky proti bolesti, například ibuprofen, vám při pravidelném nebo nadměrném užívání mohou poškodit ledviny.

Pokud máte nemocné ledviny, může vám je poškodit i několik málo pilulek. Pokud si nejste jistí, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.

Nechte si zkontrolovat ledviny, když máte jeden nebo více těchto rizikových faktorů:

Cukrovka ⏤ Vysoký tlak ⏤ Obezita ⏤ Onemocnění ledvin v rodině
Cookie Policy