Menu Zavřeno

NEJČASTĚJŠÍ OTÁZKY

Nemocí ledvin trpí 1 z 10 obyvatel Česka.
Riziko onemocnění zvyšují:

*Za arteriální hypertenzi považujeme opakované zvýšení krevního tlaku nad 140/90 mmHg, zjištěné alespoň ve dvou ze tří měření krevního tlaku.

** Pozitivní rodinná anamnéza- výskyt chronického onemocnění ledvin či dědičného onemocnění ledvin v rodině.

*** Nesterodiní antiflogistika, laxativa, diuretika, anabolika

Vyplňte si náš dotazník.

Některé příznaky, např. krev v moči, bolesti v bedrech či odchod kamínků, mohou signalizovat možné onemocnění ledvin. Nicméně jednoznačnou odpověď poskytne pouze vyšetření u lékaře. Nebojte se zeptat a požádat svého praktického lékaře. Vyšetření je hrazené zdravotní pojišťovnou. Pokud bude třeba, praktický lékař vás odešle na podrobnější vyšetření ke specialistům.

Lékař vám obvykle doporučí nejbližší dostupné pracoviště. Přehled všech nefrologických pracovišť naleznete zde:Mapa nefrologických pracovišť

Základní vyšetření zahrnuje laboratorní vyšetření ranního vzorku moči a odebraného vzorku krve, a změření krevního tlaku. Podrobnější vyšetření zahrnuje ultrazvuk ledvin, popř. i biopsii ledvin (odebrání vzorku tkáně ledviny).
Vyšetření je rychlé a jednoduché. Může vám zachránit zdraví i život, neboť zásadní je včasné stanovení správné diagnózy a zahájení adekvátní léčby.

Může dojít k postupnému zhoršování až ztrátě jejich funkce. To se projeví ztrátou schopnosti odstraňovat odpadní látky z těla močí, udržovat vyrovnané vnitřní prostředí, regulovat hospodaření s vodou a minerály a krevní tlak. Neléčené onemocnění může skončit potřebou pravidelné dialýzy nebo transplantace ledviny.

Dodržovat zdravý životní styl, pitný režim a pravidelný pohyb.
Dodržovat léčebný režim stanovený vaším lékařem, pokud již trpíte jiným akutním či chronickým onemocněním.
Dbát na preventivní prohlídky u lékaře. Včasné vyšetření může zachytit chronické onemocnění ledvin v raných stádiích, kdy se ještě dá úspěšně léčit.

Léčba závisí na příčině a míře poškození ledvin. Léčbu určuje specialista- nefrolog, Pro úspěch léčby je klíčová včasná diagnóza. Některá onemocnění nelze zcela vyléčit, je možné zastavit a kontrolovat jejich aktivitu (např. systémová onemocnění či glomerulonefritidy), a proto je potřeba docházet na pravidelné kontroly.
Pokud však dojde již k nezvratnému selhání ledvin, kdy již ledviny nejsou schopny zastávat svou funkci, je řešením pouze pravidelná dialýza či transplantace ledviny.

Nechte si zkontrolovat ledviny. Vyšetření nebolí a platí ho zdravotní pojišťovna. Může vám zachránit zdraví i život.
Cookie Policy