Menu Zavřeno

Často se ptáte

Nemocí ledvin trpí 1 z 10 obyvatel Česka.
Riziko onemocnění zvyšují:


Mám jít na vyšetření ledvin?

Vyplňte si náš dotazník.

Jak poznám, že mám nemocné ledviny?

Pouze vyšetřením u ošetřujícího lékaře. Nebojte se o něj svého lékaře požádat. Vyšetření nebolí a je placené zdravotní pojišťovnou. Pokud bude třeba, praktický lékař vás pošle na další vyšetření ke specialistům.

Ošetřující lékař mě poslal ke specialistovi. Kde najdu nejbližšího nefrologa či urologa?

Mapa nefrologických pracovišť

Trvá vyšetření ledvin dlouho a bolí to?

Základní vyšetření krve a moči nebolí a netrvá dlouho. A může vám zachránit zdraví i život. Při onemocnění ledvin je zásadní stanovit správnou diagnózu a zahájit léčbu.

Co ledvinám nejvíc škodí?

Riziko onemocnění zvyšují: 

  • vysoký krevní tlak
  • diabetes
  • obezita
  • kouření
  • dědičnost
  • věk

Co může nastat, když onemocnění ledvin zanedbám?

Nemocné ledviny časem přestanou odstraňovat odpadní látky z těla, regulovat krevní tlak a udržovat v rovnováze minerály, hlavně draslík a sodík. Neléčené onemocnění končí potřebou pravidelné dialýzy nebo transplantací ledvin.

Co můžu udělat pro zdraví svých ledvin?

Dodržovat zdravý životní styl, pravidelný pohyb a preventivní prohlídky u lékaře. Včasné vyšetření zachytí onemocnění v časných stádiích, kdy se ještě dá úspěšně léčit.

Jak se ledviny léčí?

Léčba se odvozuje od příčiny onemocnění a míry poškození ledvin. Přesnou léčbu určuje vždy specialista. Některá onemocnění nelze úplně vyléčit, ale je možné je zastavit a kontrolovat a právě proto jsou důležité pravidelné kontroly u lékaře i po ukončení léčby.

Co se stane, když se nemocné ledviny nezačnou léčit včas?

Může dojít až k selhání ledvin. Potom pomůže už jenom dialýza nebo transplantace a proto nesmíte podcenit prevenci a varovné příznaky. Nechte se vyšetřit včas!*Za arteriální hypertenzi považujeme opakované zvýšení krevního tlaku nad 140/90 mmHg, zjištěné alespoň ve dvou ze tří měření krevního tlaku.Nechte si zkontrolovat ledviny. Vyšetření nebolí a platí ho zdravotní pojišťovna. Může vám zachránit zdraví i život.

Chci zkontrolovat ledviny

Cookie Policy