Menu Zavřeno

Petr Stančík

autor příběhu komiksu

Petr Stančík (1968) je český spisovatel a historik. Pro dospělé vydal romány Pravomil, Nulorožec, Andělí vejce, Mlýn na mumie (Magnesia Litera za prózu 2015) či Pérák. Pro děti řadu dobrodružství Jezevce Chrujdy, sci-fi ságu o partě kamarádů H2O (Zlatá stuha za nejlepší beletrii pro děti) nebo alchymistickou pohádku Fíla, Žofie a smaragdová deska. Píše také o zaniklé novoměstské kapli Božího Těla a Krve.

Máte rád komiksy?

Samozřejmě! Už jako malý kluk jsem hltal kultovní Čtyřlístky, kde jsem se ztotožňoval se dvěma postavami zároveň – s Myšpulínem a Bobíkem. Taky jsem vyrostl na Rychlých šípech Jaroslava Foglara, jehož dvorní kreslíř Jan Fischer uměl ty nejostřeji řezané tváře padouchů. Dále mám moc rád Káju Saudka, ze zahraničních mi vytanou jména René Goscinny a Jean-Jacques Sempé, Alan Moore a Mike Mignola. Ovšem ze všech nejraději mám hororový gotický komiks – nástěnné malby z Apokalypsy na hradu Karlštejn.

Jak vznikla postava inspektora Vyšetřila?

Mám moc rád staropražské detektivky. Z dob, kdy se ještě svítilo plynem, dámy nosily šněrovačky a v hospodách nabízeli k pivu svazečky ředkviček i věnce suchých buřtů. A kdy se dělníci oblékali jako básníci, a svou čest měli i zlosynové. Takže jsem se nechal inspirovat komisařem Durmanem, hlavním hrdinou své knihy Mlýn na mumie.

Necháte si taky zkontrolovat ledviny?

No ovšem. Já mám totiž skoro všechny rizikové faktory, takže pro mně je to jako dělané.
Děkuji za rozhovor.
Nechte si zkontrolovat ledviny. Vyšetření nebolí a platí ho zdravotní pojišťovna. Může vám zachránit zdraví i život.
Cookie Policy